A Mária-út Piricse és Mezőfény (Foieni) között lépi át a magyar-román határt majd Nagykárolyon, Tasnádon, Szilágysomlyón, Zilahon, Kolozsváron, a Mezőségen, Marosvásárhelyen, Sóváradon és a Bucsin-tetőn halad át, majd Gyergyóalfalut érintve folytatódik Csíksomlyóig. A Mária-útnak készülnek majd a fontosabb mellékágai is (a Székelyföld nagyobb zarándokútvonalai mentén): az Udvarhelyszékről, Gyimesekből vagy Kézdiszékről Csíksomlyó irányába vezető útak. Az EKE Székelyudvarhelyi Osztálya már kiépítette a Sóvárad – Zetelaka – Szentegyháza – Csíksomlyó „mellékvonalat”.
A tervek szerint az erdélyi zarándokutat (vagy annak kisebb szakaszait) csoportosan és egyénileg, gyalog vagy kerékpárral lehet végigjárni. Az úton jelzések, táblák vezetik a zarándokot, térképes kalauz, honlap készül, amely szálláshelyeket is ajánl. A forgalmas közutakat elkerülő zarándokutak mentén szálláshelyek fognak majd rendelkezésre állni, az elképzelések szerint a panziókon kívül úgynevezett zarándokszállásokat (egyszerű, olcsó, mindenféle luxus-nélküli, „fapados” menedékhely) is létrehoznának a kezdeményezők, de ehhez szükség van a jelenlegi romániai szállás-szabályozó törvények megváltoztatásához.
A Mária-út erdélyi részének felfedezését, térképezését, bejárását, majd kiépítését és jelölését az EKE vállalta el. E főgerinc mentén mindenhol működő osztályai vannak az egyesületnek, kik képesek az út kiépítésére, de akár kísérőt vagy akár idegenvezetőt is tudnak biztosítani egy-egy szakaszon a zarándokcsoportok mellé.
A zarándokút erdélyi szakaszának kiépítésén dolgoznak: EKE Szatmárnémeti, EKE Kolozsvár 1891, EKE Marosvásárhely, EKE Gyergyószentmiklós, EKE Székelyudvarhely, Csíkszéki EKE.
Az EKE Marosvásárhelyi Osztálya a kezdetektől fogva támogatta a Mária-út gondolatát, érezvén ennek az útnak, célnak az értékteremtő és környezettudatos szerepét.
Sok időt, energiát, erőforrást fordítottunk a nyomvonalak meghatározására, bejárásokra, térképezésekre, GPS-es felmérésekre-feldolgozásokra, útjelző-festő akciókra, a helybéliekkel való egyeztetésekre és a mindenkori zarándokcsoportok kísérésére, vezetésére.
A Mária-út Maros megyei szakasza 95 km hoszú, eleinte délkelet-keleti irányba halad az út, majd Marosvásárhelyen kissé elfordulva nyugat-kelet irányban szeli át megyénket.
A Kolozs megyei elágazások függvényében, a zarándokút megyénket vagy Mezőzáh vagy Nagysármás települések határában éri el.
A Maros megyei szakaszok:
Mezőzáh (Zau de Cîmpie) [szálláshely]
I.nap: Mezőzáh – Mezőmadaras 30,5 km
Mezőzáh – Mezőgerebenes – Mezőfekete (Negrenii de Cîmpie) – Hidegvölgy (Fînatele Mădărașului) – Mezőmadaras (Mădăraș) [szálláshely]
vagy:
Nagysármás (Sărmaşu) [szálláshely]
I. nap: Nagysármás – Mezőmadaras 29,5 km
Nagysármás – Tuzson (Tușinu) – Uzdiszentpéter (Sînpetru de Cîmpie) – Mezőpagocsa (Pogăceaua) – Mezőfekete (Negrenii de Cîmpie) – Hidegvölgy (Fînatele Mădărașului) – Mezőmadaras (Mădăraș) [szálláshely]
II. nap: Mezőmadaras – Marosszentgyörgy, 18 km
Mezőmadaras – Harcó (Hărțău) – Remeteszeg (Remetea) – Marosvásárhely (Tîrgu Mureş) – Marosszentgyörgy (Sîngeorgiu de Mureș) [szálláshely]
III. nap: Marosszentgyörgy – Jobbágyfalva, 18 km
Marosszentgyörgy – Tófalva (Tofalău) – Jobbágyfalva (Valea) [szálláshely]
IV. nap: Jobbágyfalva – Sóvárad, 29 km
Jobbágyfalva – Mája (Maia) – Székelybere (Bereni) – Nyárádmagyarós (Măgherani) – Farkas-tető – Sóvárad (Sărățeni) – Keresztelő Szent János remeteség [szálláshely]