Egymillióval segítettek
Múlt héten kedden újfent segélyszállítmány érkezett Romániába az RMDSZ kérésére, ezúttal egymillió egyszer használatos egészségügyi maszk. Egy tajvani magánadományról van szó, amely a magyar kormány révén jutott el országunkba.
A maszkok java része az oktatási intézményekhez jut, hiszen mindennél fontosabb, hogy a júniusban az iskolába visszatérő, záróvizsgákra felkészülő diákok és tanáraik biztonságban legyenek. Azonban nem feledkeztek meg az idősekről sem, ezért több erdélyi idősotthon lakói is kapnak belőle, de jut a Szent Ferenc Alapítvány gondozásában levő gyermekeknek, a Caritas és a Diakónia alapítvány munkatársainak, és önkormányzatok, egyházak, kórházak is részesülnek az adományból Erdély-szerte. Ez a második segélyszállítmány, amely az RMDSZ kérésére Romániába érkezik, az első húsvét utáni adomány maszkokat, kesztyűket, védőruhát, fertőtlenítőszereket tartalmazott, és azok kapták, akik a járvány első vonalában dolgoznak – ismertette videófelvételében Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője, köszönetet mondva a magyar kormánynak és a tajvani adományozónak. A segélyszállítmányokat Frank Liu és a Chi Fu befektetési csoport adományozta „a magyar barátoknak”, a maszkok az Isten, áldd meg a magyart! feliratú csomagban érkeztek.
Maros megye kapott a legtöbbet
Az egymillió maszkból Maros megyének 128 ezer jutott. Ezeket ezúttal elsősorban oktatási intézményeknek adják át, ahol végzős 8., illetve 12. osztályos tanulók június 2-14. között bejárnak a felkészítőkre – ismertette lapunkkal Kovács Levente, a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke.
Marosvásárhelyen a nagy iskolaközpontoknak juttattak maszkokat, mint a Bolyai Farkas elméleti líceum, a II. Rákóczi Ferenc római katolikus teológiai líceum, a Református Kollégium, az Elektromaros és a pedagógiai líceum, a Szász Adalbert sportiskola, az Európa, a Dr. Bernády György és a Liviu Rebreanu általános iskolák. Gesztusként – ezzel is bizonyítva, hogy sem az RMDSZ, sem a magyarok nem akarják sem Maros megyét, sem Erdélyt elvinni sehová – az Al. Papiu Ilarian és az Unirea főgimnázium is kapott belőle. A megye más településeire is jutott, így a magyar kisvárosok, Nyárádszereda, Szováta, Erdőszentgyörgy és a vegyes tannyelvű iskolák is kapnak, ahol magyar diákok tanulnak, a nagyobb iskolaközpontok Marosludason, Segesváron, Dicsőszentmártonban és Szászrégenben. A kisebb községekbe is juttattak belőle, ahol legalább 50 végzős van, ez a megye esetében Gernyeszeget és Gyulakutát jelenti. Külön kapott a megyei tanfelügyelőség is, hogy juttassa el azoknak az iskoláknak, ahol zömében magyar diákok tanulnak, de a végzősök száma nem éri el az ötvenet.
Maros megyében kapott még a megyei kórház, a megyei sürgősségi kórház, a szív- és érrendszeri és transzplantációs intézet. Az önkormányzatok, öregotthonok nem kaptak a maszkokból – mondotta el Kovács Mihály Levente, aki ezúton is köszönetet mondott a tajvani magánadományozónak és a magyar kormánynak a felajánlásáért, illetőleg az országos RMDSZ vezetőségének, hogy lehetővé tették, másodjára is segélyszállítmány érkezzen Erdélybe. Tudják, hogy az adományok jó helyre kerültek – tette hozzá.
Így már nem lesz gond
A szovátai Domokos Kázmér Óvoda, Gimnázium és Szakközépiskola még nem kapta meg az adományt – tudtuk meg Vass Ferenc igazgatótól. Az iskolaközpontnak legalább öt-hatezer maszkra lesz szüksége, ugyanis a szabályzat szerint a felkészítőkre érkező diákoknak reggel is és távozáskor is új maszkot kell adni kilenc napon át, továbbá a vizsgák alatt is, a pedagógusok mellett pedig a többi alkalmazottnak és kisegítő személyzetnek is maszkot kell biztosítani május 15. után. A tanügyminisztérium is ígéretet tett rá, de még azt sem tudják, hogy ezek mikor érkeznek meg a tanfelügyelőségre, illetve az is kérdés, hogy figyelembe vették-e, melyik iskolában hányféle típusú vizsga lesz, és eszerint osztják-e el a maszkokat. Szovátán190 érettségiző van, továbbá szakiskolások, posztliceális és általános iskolába járók. Ezért minden ilyen adomány jól fog, örömmel veszik – összegezte az intézményvezető.
Nyárádszeredában 2500 maszkot vehetett át a Bocskai István középiskola, kétezret a Deák Farkas általános iskola. Ez utóbbi intézmény igazgatója, Trufán József lapunknak elmondta: tíz napon át legalább hetven diáknak kell maszkot biztosítsanak, de az iskolában más tevékenységek is zajlanak, az élet nem áll meg az intézményben a vizsgák után sem. Ugyanakkor a személyzetnek és a pedagógusoknak is adni kell mindennap. Első becslésre legkevesebb 2500 arcmaszkra lesz szükségük, így ez az adomány nagyon sokat segít, a többit már megoldják, ugyanis saját erőből is rendeltek egy adagot, és számítanak a minisztérium által a vizsgák idejére ígért csomagra is. Ha ez a kétezer maszk nem érkezett volna, nehezebb helyzetben volnának, valószínűleg önkormányzati segítséget kellett volna kérjenek. A felkészítők és vizsgák idejére kézmosó és fertőtlenítőszereket, az osztálytermek napi fertőtlenítéséhez szükséges szereket is be kell szerezniük, de erre már fel vannak készülve.
Tóth Sándor polgármestertől megtudtuk: az önkormányzat keresi a megoldást, hogy minden reggel elvégezzék a diákok egészségügyi szűrését, azaz a lázmérést a bejáratoknál. A középiskola számára ehhez a kórház biztost egy asszisztenst, az általános iskolánál is megoldják napokon belül egy orvos vagy asszisztens kinevezésével.
Az önkormányzat mindkét intézménynek beszerzett egy-egy digitalis lázmérőt. Maszkot és lázmérőt az önkormányzat alkalmazottai számára is biztosítottak péntektől – részletezte a városvezető. Az idősotthon is jelentősebb maszkcsomaghoz jutott, továbbá egy helyi lakos is adományozott 60 darab mosható maszkot, egy helyi cég pedig 200 kesztyűt adott az otthonnak.
Gligor Róbert László
Népújság